Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva import av bilar, försäljning av bilar, reservdelar och tillbehör. Dessutom skall bolaget bedriva verkstad och rekonditionering av bilar samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 566 159 | 502 903 | 462 485 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 238 | 14 140 | 13 602 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 584 | 12 956 | 13 347 |
| Årets resultat (tkr) | 12 375 | 11 413 | 11 745 |
| Summa tillgångar (tkr) | 131 232 | 100 639 | 95 023 |
| Antal anställda | 55 | 34 | 31 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 566 159 | 502 903 | 462 485 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 238 | 14 140 | 13 602 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 584 | 12 956 | 13 347 |
| Årets resultat (tkr) | 12 375 | 11 413 | 11 745 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 367 | 1 402 | 1 841 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 126 865 | 99 238 | 93 182 |
| Tillgångar (tkr) | 131 232 | 100 639 | 95 023 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 53 655 | 38 823 | 31 410 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 10 500 | 11 415 | 12 915 |
| Avsättningar (tkr) | 200 | 200 | 200 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 500 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 65 377 | 50 202 | 50 498 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 131 232 | 100 639 | 95 023 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 4 434 | 4 570 | 3 929 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 23 202 | 12 742 | 12 514 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 11 139 | 7 323 | 7 314 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 4 000 | 3 000 | 4 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 55 | 34 | 31 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 10 294 | 14 791 | 14 919 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 705 | 725 | 766 |
| Vinstmarginal | 2.5% | 2.8% | 2.9% |
| Soliditet | 46.6% | 46.7% | 42.8% |
| Kassalikviditet | 14.4% | 17.6% | 29.9% |
Exclusive Cars i Stockholm AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Exsenses AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva import av bilar, försäljning av bilar, reservdelar och tillbehör. Dessutom skall bolaget bedriva verkstad och rekonditionering av bilar samt idka därmed förenlig verksamhet.